home > Respirační alergie

Respirační alergie

základní údaje

Respirační alergie je vyvolána poruchou imunitního systému, která způsobí, že tělo nepřiměřeně reaguje na kontakt s neškodnými látkami přítomnými v ovzduší. Projevuje se jako zánět nosu, očí a průdušek.

Přehnaná reakce imunitního systému

HR-sick adult(12)V alergickém procesu buňky imunitního systému začnou přehnaně reagovat na určitou látku, kterou, ačkoli je neškodná, začnou považovat za nepřátelskou. Postupují stejně jako by tomu bylo u viru, začnou produkovat protilátky zaměřené speciálně proti tomuto „alergenu“. Poté při každé expozici způsobí uvolněnímolekul zánětu, jako je histamin.

 

 

Nos, oči, průdušky: „oběti“ respiračních alergenů

Hlavní respirační alergeny, tj. alergeny šířící se vzduchem, jsou roztoči, pyly, zvířecí srst a plísně. Pokud dojde k jejich vdechnutí, způsobí zánětlivé reakce nosu, očí, krku a průdušek. Hlavními alergickými respiračními onemocněními jsou alergická rýma a astma.

 

 

garcon1

Respirační alergie, nejčastější alergie

Respirační alergie jsou nejčastějšími alergiemi v Evropě. Alergická rýma postihuje 400 až 500 milionů lidí na celém světě.1,2


[1] Bousquet J. Khaltaev N, Cruz AA, Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) 2008 update (in collaboration with the World Health Organization, GA(2)LEN and AllerGen).Allergy. 2008 Apr;63 Suppl 86:8-160.
[2]Pawankar R, Canonica G, Holgate S, Lockey R. WAO White Book on Allergy 2011-2012. In Edition Milwakee, Wisconsin, USA: WAO 2011.