home > Jaká jsou řešení? > Léčba

Léčba alergie

Omezení kontaktu s alergeny, užívání léků při záchvatu nebo alergenová imunoterapie: toto jsou hlavní řešení, jež máte k dispozici.
Jakmile je stanovena diagnóza, alergolog vám nabídne řešení pro boj s alergií, které bude co nejvíce přizpůsobeno vašim potřebám a umožní vám, abyste se cítili lépe.

 

1. Omezení kontaktu s alergeny

Opatření pro odstranění alergenů jsou obecně prvním krokem v boji proti příznakům alergie: tím, že se v maximální možné míře vyloučí styk s alergenem, se omezí vznik příznaků. V případě alergií na roztoče nebo pyly, jejichž kompletní odstranění je prakticky nemožné, tato opatření nejsou dostatečná. Některá jednoduchá hygienická a ochranná opatření jsou však užitečná. Omezí kontakt s alergeny a sníží riziko vzniku nepříjemných příznaků.

 

2. Zmírnění příznaků: symptomatická léčba

Předepisuje se jako léčba první linie, snižuje závažnost příznaků, kdy a jak se objeví, aniž by však „léčila“ alergii.

 

3. Alergenová imunoterapie, jediná kauzální léčba

Alergenová imunoterapie je jediná léčba „příčiny“ alergie. Tento přístup spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, na který je pacient přecitlivělý.1 Cíl: obnovit rovnováhu imunitního systému tak, aby byla jeho reakce na alergeny opět normální.
Výsledky:

  • Pacient snáší postupně se zvyšující dávky alergenů.
  • Omezují se příznaky zánětu.
  • Přecitlivělost na jiné alergeny se dlouhodobě snižuje.
  • Snižuje se riziko zhoršení alergie a následného vzniku astmatu.2

[1] Braun J.-J., et al. Recommandations pour le diagnostic et la prise en charge de la rhinite allergique (épidémiologie et physiopathologie exclues). Revue française d’allergologie 50 (2010) S3-S27
[2] Jacobsen L. Wahn U., Bilo B.: Allergen-specific immunotherapy provides immediate, long-term and preventive clinical effects in children and adults: the effects of immunotherapy can be categorized by level of benefit -the centenary of allergen specific subcutaneous immunotherapy. Clinical and Translational Allergy 2012, 2:8