home > Jaká jsou řešení? > Alergenová imunoterapie

Alergenová

imunoterapie

Jediná léčba příčiny respirační alergie, alergenová imunoterapie, je způsob odstranění přecitlivělosti imunitního systému, kterou lze speciálně zaměřit na alergii na roztoče.

 

Je alergenová imunoterapie pro mne?

Alergenová imunoterapie je určena pro pacienty (od věku 5 let), kteří trpí středně těžkou a těžkou respirační alergií a u nichž se prokázalo, že symptomatická léčba je nedostatečná.

 

Vědecky potvrzená účinnost

Bylo dokázáno, že alergenová imunoterapie je schopná významně snížit jak příznaky alergie, tak používání symptomatické léčby. Kromě toho jsou její účinky dlouhodobé a může hrát i roli při prevenci vzniku dalších alergií nebo astmatu1. Tím, že působí přímo na příčinu, je tedy schopná nabídnout trvalou léčbu alergických onemocnění.

 

Jak funguje?

 

 

Alergenová imunoterapie spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek alergenů pacientovi. Jako odezvu imunitní systém těla mění produkci některých protilátek (imunoglobulinů) a bílkovin (interleukinů), která snižuje přecitlivělost imunitního systému a výsledný zánět.1

 

Léčbu lze aplikovat různými způsoby:

Kromě subkutánní aplikace (injekce do paže) lze lék podávat i sublingválně (kapky nebo tablety vložené pod jazyk).
Alergenovou imunoterapii může předepsat pouze alergolog.

 

 

Kdy s alergenovou terapií začít?

V případě sezónních alergií, jako je alergie na pyl, může léčba trvat celoročně nebo jen předsezónně
a sezónně. V případě celoročních alergií, jako jsou alergie na roztoče nebo na zvířecí srst, trvá léčba celý rok.
Aby mohla být léčba dlouhodobě účinná, trvá alergenová terapie 3 až 5 let nebo po sobě jdoucích sezón.

 


[1] Jacobsen L. et al. Specific immunotherapy has long-term preventive effect of seasonal and perennial asthma: 10-year follow-up on the PAT study. Allergy. 2007 Aug;62(8):943-8.