home > Alergie na roztoče

Alergie na roztoče….. a vy

Alergie na roztoče, jež se často zaměňuje s alergií na prach (ta ve skutečnosti neexistuje), je respirační alergie, která je stejně tak rozšířená, jako je málo známá. Je nepříjemná a může se zhoršit. Bývá bagatelizována, a v důsledku toho, i nedostatečně léčena. Jak je to ve skutečnosti?

Alergie, před níž se obtížně utíká

Little girl having childhood nightmaresRoztoči patří do třídy pavoukovců. Díky mikroskopické velikosti nejsou pouhým okem viditelní. Žijí celoročně v lidských obydlích
a sídlí v lůžkovinách, prostěradlech, kobercích, záclonách, závěsech a plyšový hračkách, protože milují teplo a vlhko.

Nejen že je extrémně obtížné se proti roztočům bránit, ale neexistuje ani žádné období oddechu tzv. „mimo“ sezónu: tato alergie se nazývá pereniální (celoroční). Zvýšený výskyt roztočů pozorujeme na podzim,1 kdy žijeme v uzavřenějším prostředí (vytápěném a méně větraném), které zajišťuje ideální podmínky pro rozmnožování roztočů. Hygienická opatření a snaha vyhnout se přímému kontaktu s roztoči jsou užitečné a dokonce nezbytné, ale nejsou vždy postačující.

 

 

Její vliv je patrný na několika úrovních:

Roztoči jsou hlavní příčinou alergické rýmy2. Vyvolávají příznaky typické respirační alergie: rýmu, zánět spojivek, kašel, dýchací obtíže, a ovlivňují tak každodenní život.

 

  •   … vliv na kondici a zdraví. Alergie na roztoče je chronické onemocnění, v jehož důsledku nejen že dochází k možnému omezení tělesných aktivit, ale které může vést i k různým komplikacím, může se zhoršit a přejít do alergického astmatu.
  • … vliv na pracovní a osobní život. Tato alergie může mít negativní vliv na učení a rozvoj, zvláště u dětí.
  • Riziko zhoršení. Při nedostatečné léčbě se alergie na roztoče může zhoršit a rozvinout do alergického astmatu.

 

Nenechávejte alergii na roztoče, aby ovládala váš život!

Alergii na roztoče je těžké rozpoznat a vyhodnotit. Nesmiřte se s ní! Řešení skutečně existují. Poraďte se s alergologem, který vás vyšetří a navrhne vám odpovídající plán léčby.

 


[1] Crisafulli D. et al. Seasonal trends in house dust mite allergen in children’s beds over a 7-year period Allergy 2007: 62: 1394–1400
[2] Bousquet J, et al. Geographical variation in the prevalence of positive skin tests to environmental aeroallergens in the European Community Respiratory Health Survey. Allergy 2007: 62: 301–309